Dejvice přivítají benefiční festival Dobrý den

V dejvickém komunitním centru Klubovna bude v sobotu 14. května rušno, oživí jej benefiční festival Dobrý den, který v sobě spojuje hned několik prvků. Pořadatelé si vytkli za cíl zapojit válečné uprchlíky do místní sousedské komunity. K tomuto účelu poslouží jarmark, v jehož rámci budou ukrajinské maminky nabízet své výrobky, ale i dětský den s několika soutěžními stanovišti, kde se zabaví hravé mládí. Správnou věc svou produkcí podpoří rovněž několik hudebních interpretů, již zahrají bez nároku na honorář.

 

Dveře dejvické Klubovny se návštěvníkům otevřou v sobotu 14. května ve 14 hodin. Celodenní program, který potrvá do 22 hodin, zahájí venkovní aktivity. Děti budou na pěti stanovištích soutěžit o malé i velké odměny, zatímco jejich maminky budou v příjemném zahradním prostředí prodávat své výrobky. V pozdějších hodinách se klub rozezní tóny hudby i smíchem při výstupu stand-up komičky.

 

„S počátkem války na Ukrajině jsem na Praze 6 založila facebookovou skupinu Mamočky. Řada lidí díky ní našla pomocnou ruku a mě napadlo, že by bylo skvělé nově příchozí, až se usadí, zapojit do místní komunity. Spojila jsem se tedy se správci Nouzového ubytování Větrník, kde je ubytováno na čtyři sta žen s dětmi, a navrhla jim uspořádat jarmark, kde by mohly Ukrajinky nabídnout své výrobky. Měly z toho velikou radost, těžce totiž nesou, že jsou pouze odkázané na druhé. S neskutečným elánem se tedy okamžitě pustily do pletení, háčkování a dalších ručních prací, aby měly čím se pochlubit,“ popisuje Dita Maloňová, zakladatelka pořádající skupiny Mamočky.

 

Jak udělat festival za 26 dní

 

Myšlenka byla na světě a bylo zapotřebí sehnat prostory. Ty poskytlo komunitní centrum Klubovna spolu se zvukařem coby svůj příspěvek k akci. Volná byla sobota 14. května, což se podařilo vyjednat jen 26 dní předem. Rozjel se tedy bláznivý kolotoč, v jehož průběhu bylo třeba sehnat interprety, zajistit vše organizačně, oslovit sponzory ohledně cen do tomboly, vymyslet soutěžní aktivity, ale třeba také název.

 

„Nakonec jsme se shodly s dalšími organizátorkami na benefičním festivalu Dobrý den, což má hned několik významů. ‚Dobrý den‘ je jedna z prvních frází, již se naučíme v novém jazyce a také to první, co řekneme člověku, s nímž jsme se právě seznámili. Současně pak je ‚dobrý den‘ takový, kdy se cítíme příjemně, v pohodě, užíváme si jej. To chceme umožnit ukrajinským maminkám a jejich dětem – prožít ‚dobrý den‘, kdy budou moct alespoň na okamžik zapomenout na strasti, kterým čelí jejich země,“ vysvětluje Michaela Kratochvílová ze skupiny Mamočky.

 

V šibeničním termínu měly pořadatelky to štěstí, že narazily na celou řadu lidí, kteří se s radostí zapojili – po deseti dnech se tak podařilo sehnat kompletní sestavu muzikantů, zanedlouho vznikl i grafický návrh letáku, další dobrovolníci pomohli s propagací… Pár dní do zahájení festivalu se vše zdá být na dobré cestě.

 

Příběh Máši a Viry

 

Jednou z žen, jež se festivalu se svými produkty zúčastní, bude Maria. Před válkou pracovala jako baristka v Derazhnyi nedaleko Vinnycje, ráda hrála beach- i klasický volleyball a v 21 letech se provdala za Sašu. Dnes jí je 27 roků, Saša narukoval a ona s jejich pětiletým synem Matvijem uprchla do České republiky, kde nalezla útočiště.

 

„Hned jsem si všimla nádherné hračky, kterou měl Matvijček s sebou a bylo mi rázem jasné, že si s Mášou co do ručních prací budeme báječně rozumět. Dala jsem jí do ruky své háčkovací náčiní a přímo uprostřed našeho obýváku se začala dít kouzla,“ říká Mášina česká hostitelka.

 

Výroba háčkovaných hraček pomáhá Máše přijít i na jiné myšlenky, než zda se ještě nekdy vrátí domů a uvidí svého manžela. Mezitím nečeká se založenýma rukama – učí se česky, shání stabilní práci a školku pro syna. Nechce být oběť, ale platný člen společnosti.

 

Podobný přístup má také Vira. „Pocházím z Ukrajiny a mám dvě děti, než vypukla válka, byla jsem profesí kadeřnice. Pak se vše změnilo. Můj manžel vstoupil do armády a nyní brání naši Ukrajinu a já s dětmi žiju v České republice. Učíme se česky a snažíme se začít nový život. Od maminky jsem se naučila plést a háčkovat, když mi bylo šest let a velmi mě baví tvořit kabelky a šperky. Moc se těším, až bude po všem a já se opět setkám se svým mužem,“ přeje si žena, jež našla azyl v Nouzovém ubytování Větrník.

 

Trojicí písní pak pobaví hosty talentovaný jedenáctiletý kytarista. „Jsem z Charkova a hrát jsem začal, když mi bylo šest let. Do Čech jsem přišel s maminkou a malinkým bráškou a v Praze se mi moc líbí. Sním o tom, že jednou budu profesionální muzikant. V Klubovně zahraji písničky – Slunce, Krevní skupina a Dobrou noc,“ vypráví zase Maxim, který už se moc těší na svůj první velký koncert.

 

Časový harmonogram akce:

 

14:00 zahájení

14:00 – 18:00 jarmark s výrobky ukrajinských žen

14:00 – 18:00 soutěže pro děti

16:00 – 18:00 vystoupení kapely The Turpentine Ray (folk-rock)

18:00 – 18:30 losování tomboly

18:30 – 19:00 stand-up Moniky Rumlové

19:00 – 20:00 vystoupení kapely JAKODOMA (folk-rock-funky-blues)

20:00 – 21:00 vystoupení kapely Starý pole (alternative rock)

21:00 – 22:00 vystoupení šansoniéra Lumíka

 

Kdy? V sobotu 14. května od 14:00 do 22:00

Kde? Komunitní centrum Klubovna (http://www.klubovna.povalec.cz/)

Vstupné dobrovolné, výtěžek Mamočky věnují na další pomoc válečným uprchlíkům z Nouzového ubytování Větrník.

náhled souboru