Václav Kříž (*1958)

Neobyčejně obyčejný svět - Fotografie Aktuální výstava v Galerii Anderle

 • Datum konání: od 22.04.2013 10:00 do 28.04.2013 18:00
 • Místo konání: Galerie Anderle, Pelléova vila, Pelléova ul. 10
 • Pořadatel: Galerie Anderle, Pelléova 10, Praha 6-Bubeneč
 • Katastrální území: Bubeneč
 • Další informace: http://www.galerieanderle.cz
 • Kontakt:
  Magda Urbanová
  Galerie Anderle
  Pelléova vila
  Pelléova 10
  160 00 Praha 6
  tel.:  224 326 189
  mobil:  773 577 668

 

Václav Kříž (*1958)
Neobyčejně obyčejný svět
Fotografie
Pro Václava Kříže se amatérská fotografie stala koníčkem již v patnácti letech, kdy začíná pronikat do tajů černobílé fotografie. V roce 1979 dokončuje Střední průmyslovou školu strojnickou v Plzni a již během studia střední školy navštěvuje fotografický kroužek, kde pod vedením pana ing. Jiřího Maříka získává cenné zkušenosti. Po návratu z vojny se ke své zálibě, která s menšími či většími přestávkami trvá dodnes, postupně vrací. V roce 2006 naposledy fotí na kinofilm a následující rok si pořizuje svůj první digitální fotoaparát. Rozvojem digitální fotografie a její možnosti následného zpracování se pro něj otevírají nové eventuality vlastního vyjádření. Účastní se několika fotografických soutěží a některé práce se objevují i v Československé fotografii.
Václav Kříž fotí hlavně pro sebe, fotografování je pro něj zábavou. Rád využívá každou příležitost k zaznamenání něčeho zajímavého, ať už jde o lidi, přírodu, krajinu či město, okamžiky ze života dětí i starých lidí. Jako by se svými fotografiemi snažil zachytit svět ukrytý do všedních momentů tak, jak není běžným pozorovatelem vnímán. Ať už je to prostor nebo čas, vždy je zachycen bez násilné snahy vnutit mu nějaký nový význam.
Hlavní část jeho tvorby tvoří street fotografie, jež je uměním okamžiku a vypráví příběh o městě, o lidech, o jejich náladách, smutku, starostech a radostech. Zachycuje prosté situace i velkolepé události a odráží autorovo vidění a vnímání, jeho cítění i vcítění. To vše dodává výslednému snímku neopakovatelný náboj.
Fotografie Václava Kříže jsou otevřené širokému spektru diváků, plné zajímavých a výrazných postřehů, přitom však ponechávají dostatek volného prostoru pro individuální interpretaci. Jeho současná tvorba zahrnuje fotografie mnoha žánrů - od dokumentu přes krajinářskou fotografii až po neobvyklé kompozice směřující k abstrakci, vždy ovšem zaznamenané objektivem fotoaparátu neobvyklým úhlem pohledu. Ze všech však vyzařuje úcta a pokora, křehkost, ale zároveň i hravost a napětí. Díky schopnosti přenést víc než jen čistý záznam skutečnosti a umění vystihnout ze záběru vždy to nejpodstatnější v pozorném divákovi zanechají výraznou stopu autorova pozorovacího talentu.
„Na fotografii mě nejvíce fascinuje zachycení prchavosti okamžiku všedního prostého života kolem mne se všemi radostmi a starostmi, který přináší. A tak se většinu své amatérské tvorby snažím směrovat tímto směrem.“

Výstava potrvá od 1.3.2013 do 9.6.2013.
Je otevřena denně kromě pondělí a státních svátků od 10.00 – 18.00 hodin.

Marie Urbanová

náhled souboru