Nejen broučci Zdeňka Podhůrského v Galerii Skleňák

Přijměte pozvání do světa večerníčků. Prosincová expozice v Galerii Skleňák je zasvěcena světu pohádek.

  • Datum publikace: 09.12.2020
  • Katastrální území: Bubeneč

Z výloh Skleněného paláce si mohou kolemjdoucí připomenout postavičky legendárních večerníčků, jako jsou Broučci, Birlibán, Neználkovy příhody a mnoho dalších. Jde o unikátní výstavní expozici, která je průřezem tvorbou architekta Zdeňka Podhůrského (1920–1981), jednoho z našich největších a nejtalentovanějších výtvarníků.  

Loutky byly velkou láskou Zdeňka Podhůrského. Zanechal po sobě stovku různých vyrobených prototypů hraček a loutek – divadelních loutek a dekorací, které se staly součástí mnoha oblíbených pohádek, filmů a her. Spolu s Josefem Skupou a Jiřím Trnkou patřili mezi nejvýznamnější loutkaře 40. až 80. let minulého století. „Fenomén české loutky má velký kulturní a historický význam a považuji za důležité připomínat si skutečnost, že jsme byli považováni v minulém století za jednu z loutkařských velmocí. Troufám si říci, že v současném světě vlády médií a elektroniky je obzvláště důležité navázat na tradiční pohádkové příběhy a snažit se udržet jejich odkaz. Přála bych si, abych touto výstavou přispěla alespoň málem k prohloubení zájmu našich dětí o hodnoty českého kulturního dědictví,“ uvedla radní Eva Smutná, která má na starosti gesci výstavnictví.  

 

Ať vás v krásném předvánočním čase tato pohádková výstava zahřeje u srdce. Za výlohami Skleněného paláce si ji můžete prohlédnout až do 10. ledna.

 

náhled souboru