Připravujeme nové školky

Podle odhadu ředitelek se do mateřských škol v Praze 6 v nadcházejícím školním roce dostanou všechny spádové tříleté a starší děti. Přesto si je radnice vědoma, že potřebuje kapacitu předškolních zařízení navýšit. Proto připravuje stavbu tří nových školek.

Vokovická
Příprava této školky je nejdále, i přes zdržení způsobené odvoláním, už má zpracovaný projekt a bude se vybírat firma, která ji postaví. Současnou starou školku s kapacitou 50 míst nahradí nová budova pro stovku dětí. Půdorys školky podle vítězného návrhu architektů Štěpána Matouška, Theresy Kjellberg a Martina Beneše bude odpovídat současnému objektu, architekti zvolili spíš nenápadný vzhled, budova bude schovaná v zeleni. Jak venku, tak uvnitř dostaly přednost přírodní materiály. Důležitou roli zde hrají velká okna, která nejen přivádějí do interiéru dostatek denního světla, zároveň slouží k přirozenému větrání tříd i dalších prostorů. Jsou umístěna tak, aby zde šlo větrat takzvaným komínovým efektem a i v teplých dnech bylo uvnitř příjemné klima.
„Projekt této školky budil sváry týkající se úprav zeleně v zahradě a je dobře, že zástupci radnice a místních spolu jednali a většinu sporných bodů se jim podařilo vyřešit. Ukazuje to, jak je vhodné, aby radnice o svých záměrech včas komunikovala a nevnímala veřejnost jako odpůrce, ale jako partnery,“ říká k tomuto projektu zastupitel Petr Píša.

Červený Vrch
Svou podobu, která vzešla z architektonické soutěže, už má i školka na Červeném Vrchu pro sto dětí. Nyní se začíná projektovat. Studio re:architekti navrhlo odborníky ceněnou ­čtyřtřídní energeticky úspornou budovu, která se nachází na pozemku přibližně tři tisíce metrů čtverečních a navazuje na areál sousední základní školy. Směrem do ulice Africká vypadá jako městský dům a na pohled se nijak výrazně neliší od ostatních staveb v lokalitě. Do zahrady připomíná pavilon oranžerie. Usazením ve ­svahu se budova dělí na dvě části – v přízemí se nachází hlavní vstup, zázemí, kuchyně, administrativa a místnosti heren pro setkání s rodiči u vstupu. Ve dvou vyšších patrech jsou pak ­jednotlivé třídy, každá má své zázemí a funguje naprosto samostatně. A dají se také propojit s navazující zimní zahradou. Ta navíc v létě působí jako pasivní ochrana proti přehřívání a v zimě proti ztrátám tepla. Školka má zelenou střechu absorbující srážkovou vodu, přebytečná se využije na závlahu zahrady. Střecha umožňuje umístění solárních kolektorů a panelů.

Na Marně
Školka umístěná v krásné zahradě se snaží být podle návrhu architektů pod vedením Petra Šindeláře důstojnou náhradou původní prvorepublikové vily, na jejímž místě bude stát. Dům je uvnitř rozdělený na prostor pro personál a děti. Třídy jsou členěné na tři hlavní prostory, které plynule přecházejí jeden do druhého a umožňují flexibilní využití. Od vchodu se kolem umývárny projde do otevřené jídelny se stoly na práci i učení, která se mění v hernu na rohu domu a končí dětskou ložnicí. Světlo do školky přichází ze tří stran a okna ji propojují s krásnou zahradou, která se kolem nachází.
„Tato školka bude zcela bezbariérová, což je určitě její velké plus. Dle domluvy zde také vzniknou nové prostory pro rozšíření speciálně pedagogického centra, které se nyní nachází ve Fakultní mateřské školce se speciální péčí Arabská, kde se tísní v malých prostorách,“ uvedla radní pro školství Marie Kubíková.

Další místa vzniknou v přístavbách
Městská část zároveň rozšiřuje, pokud to situace dovoluje, i některé stávající školky. Praha 6 připravuje rekonstrukci a přístavbu dvou tříd v mateřské škole Libocká, její kapacita tak naroste o dalších 29 míst. O padesát dětí více by mohlo chodit i do školky Janákova, opět až po kompletní rekonstrukci objektu a vybudování dalších dvou tříd.

náhled souboru