Prvňáčky na šestce vítali Spejbl s Hurvínkem

„Připravte si svačiny, řízek Žerykovi, chleba Taťuldovi,“ zdravil Hurvínek děti, které dnes nastupovaly poprvé do školy. Milé přivítání s oblíbenými loutkami z Divadla S+H zažili školáčci na základních školách na Červeném vrchu a Na Dlouhém lánu v Praze 6.

  • Datum publikace: 01.09.2021

Loňský nápad vítat děti společně s loutkami se velmi ujal, děti byly nadšené, a tak jsme z toho vytvořili milou tradici,“ říká radní pro školství Marie Kubíková s tím, že příští rok se loutky opět podívají do dalších dvou škol.

Do patnácti základních škol v Praze 6 letos 1. září nastoupilo 1050 prvňáčků. Pro všechny děti nově nastupující do škol si městská část připravila drobné dárky – pamětní list, knížku České dějiny očima psa, batůžek na cvičební úbor a reflexní vesty pro bezpečnou cestu do školy.

Školní rok začal testováním

Městská část spoléhá ve většině případů na přesnější PCR testy, které odhalí skutečnou epidemiologickou situaci. Ty bude využívat 13 základních škol, dvě zůstanou u antigenního testování. Výběr testů, jejich dodavatelů a laboratoří byl v gesci ředitelů škol, městská část jim poskytla organizační a administrativní podporu. Díky konkurenčnímu prostředí a využití metody tzv. poolování se náklady na PCR testy výrazně snížily, v průměru činí přibližně 150 korun na jednu odběrovou sadu.  „Našim cílem je nezavírat školy a zachovat v nich výuku. Díky volnějším opatřením máme možnost přizpůsobit reálnou výuku opravdovým potřebám školy, a to především v oblasti výuky jazyků,“ doplňuje radní pro školství Marie Kubíková.

Rekonstrukce přinesou nová místa

Prázdniny Praha 6 tradičně využila k rekonstrukcím a opravám školních budov. Na základních školách E. Destinnové a nám. Svobody 2 vzniká půdní vestavba, kde přibyde 240 míst. Vzniknou kmenové i specializované učebny, kabinety, hudební sál, knihovna, družiny, počítačové učebny a sociální zázemí. Ve dvorním traktu se obou škol se budují  výtahy, díky kterým se školy stanou bezbariérové.  „Bourací práce jsme kvůli omezení prašnosti stihli už v průběhu prázdnin a podařilo se vybetonovat nové schodišťové věže,“ dodává radní Kubíková s tím, že práce na vestavbách budou pokračovat během celého školního roku 2021/2022.

V Základní škole Dědina během prázdnin přibyla třída pro 30 dětí.  Učebna vznikla spojením dvou menších místností. Žáci tady mají k dispozici tabuli s interaktivním snímačem a projektorem na krátkou vzdálenost, se kterou mají učitelé v této škole dobré zkušenosti.

Po celý školní rok se bude rekonstruovat školka v Tychonově ulici. Budova prochází kompletní rekonstrukcí, a vylepšení se dočká i zahrada. Práce na budově v památkové rezervaci probíhají pod dohledem orgánů památkové péče. Děti z této školky mají v aktuálním školním roce k dispozici zázemí MŠ Vokovická.

Na nové venkovní sportoviště plné atraktivních herních prvků se mohou těšit děti v Základní škole Bílá. Díky umístění ve svažitém terénu jej bude možné využít také jako přírodní amfiteátr.

 Fotogalerii ze zahájení školního roku v Praze 6 najdete ZDE

náhled souboru