Vzpomínka na Lidice. Praha 6 otevřela přírodní památník

Sedm ořešáků královských tvoří památné místo v Praze 6 věnované připomínce vypálení obce Lidice, od něhož letos uplyne 80 let. Stromy zde vyrostly z ořechů, které byly v létě 1942 posbírány přímo v nacisty obklíčených Lidicích. Přírodní památník na pomezí Vokovic a Veleslavína dnes otevřela městská část Praha 6.  

  • Datum publikace: 09.06.2022

Po vypálení Lidic se na místní statek rodiny Rákosových tajně vplížili dva chlapci. Na nádvoří usedlosti začali sbírat spadané ořechy, aby se jejich rozšlápnutím neprozradili před nacisty, kteří tehdy zničenou obec přísně střežili. Desítky ořechů tak chlapci po kapsách a v košili donesli domů. Z nečekaného úlovku se podařilo vyšlechtit celkem šedesát stromků, v Praze 6 je následně vysadil zahradník Jiří Procházka. Padesát z nich po válce nabídl jiným obcím. Kde skončily, dodnes není jasné. A málem se zapomnělo i na ořešáky rostoucí v Praze 6, dochovalo se jich sedm a na jejich příběh před svou smrtí upozornil Vladimír Procházka, syn zahradníka Jiřího Procházky.

Zelený pás mezi ZŠ a MŠ Na Dlouhém lánu a železniční tratí, kde se lidické ořešáky nacházejí, nechala městská část Praha 6 revitalizovat. „Bylo zde odvedeno hodně práce ohledně ošetření dřevin a úprav terénu, umístili jsme zde dřevěné lavičky k sezení a také informační panely s příběhem ořešáků z Lidic. Podařilo se tak obnovit symbolické propojení mezi Prahou 6 a Lidicemi a vytvořit důstojné památné místo lidických událostí,“ říká radní Prahy 6 Eva Smutná a doplňuje: „Místní skauti ze zdejších stromů nasbírali ořechy, které jsme předali k vypěstování. Přibližně po deseti letech by tak mohlo být k dispozici dalších asi dvacet ořešáků. Částí z nich bychom doplnili naše památné místo, část bychom poslali do Lidic, případně nabídli dalším obcím.“

S iniciativou zachránit ořešáky pocházející z Lidic přišel Spolek pro Hanspaulku, městská část pak do realizace přírodního památníku zapojila další organizace – Památník Lidice a také Spolek pro zachování odkazu českého odboje. „Stromy znamenají život, proto je nový přírodní památník pozitivní připomínkou jinak tragických a smutných lidických událostí. Snad se tedy ozvou i další města, která možná mají lidické ořešáky na svém území. Mohla by tak vzniknout živá vzpomínka na Lidice i na dalších místech republiky,“ říká Gabriela Havlůjová, předsedkyně Spolku pro zachování odkazu českého odboje.

Prohlédněte si fotogalerii ze vzpomínkového aktu a otevření přírodního památníku.

náhled souboru