Havel - Prigov a česká experimentální tvorba

Památník národního písemnictví představuje dílo Václava Havla u příležitosti 80. výročí jeho narození neobvyklým způsobem. Havel se v první významné fázi své tvorby, v 60. letech, věnoval i experimentální poezii a jejím výrazovým možnostem, které ztvárnil v několika sériích Antikódů.
Tato jeho drobná díla uvádí ve dvou kontextech. Především v souvislosti s tvorbou jeho ruského vrstevníka Dmitrije Prigova a v druhé souvislosti uvádí Havlovy Antikódy i Prigovovo dílo do vztahu se silnou českou tradicí vizuální poezie a experimentálního umění. Havlův blízký vztah k Jiřímu Kolářovi a Běle Kolářové, stejně jako k Josefu Hiršalovi a Bohumile Grögerové je všeobecně známý. Méně se ví o díle autorů, kteří na hranici slova a obrazu vytvořili a v samizdatu publikovali pozoruhodná díla, z nichž některá se dosud nevystavovala ani nebyla nikdy znovu zveřejněna. V novém světle se tak ocitají práce Zdeňka Barborky, Vladimíra Burdy, Dalibora Chatrného, Emila Juliše, Miloše Korečka, Karla Miloty a Ladislava Nebeského.

25. října od 11:00 Vám také přináší KURÁTORSKOU PROHLÍDKU, přednášku o umění a politice v současném Rusku a diskusi s Tomášem Glancem, literárním vědcem a odborníkem na ruskou kulturu a kulturní teorii.

Prohlídka je pro jednotlivce i organizované skupiny SŠ a VŠ.
Kontakt pro přihlášení organizovaných skupin: bartonova@pamatnik-np.cz, 273 132 553

Václav Havel by se v letošním roce dožil osmdesátých narozenin. Městská část Praha 6 se ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a organizací Post Bellum rozhodla vytvořit multižánrový projekt „Pocta Václavu Havlovi“ na Praze 6. Projekt bude probíhat od 5. října do 18. prosince. „Poctu Václavu Havlovi“ pořádá Praha 6 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a organizací Post Bellum. 

Více o projektu a jeho celém programu se dočtete na www.poctavaclavuhavlovi.cz. Projekt běží od 5. 10 - 18. 12. 2016